Sayfalar

Recent Posts

2008/04/07

KIMMERYALI CONAN

Profesyonel hırsız , Paralı asker , Kiralık katil, Çöl korsanı, Deniz korsanı, Barbar,
vahşice adam öldüren, büyüden ve büyücülerden nefret eden ve oldukça korkan ama her seferinde karşılarına dikilen . İşte size ilkel çağların yenilmez savaşçısı Kimmeryalı Conan...Conan'la ilk tanışmam 80'li yıllarda oldu. Ortaokul'a gidiyordum. Dün gibi hatırlarım heyecanla bakkala gidip ,"amca conan'ın yeni sayısı geldimi?" dediğim günleri.
Hele, kapağı çevirince her hafta beni karşılıyan o Nemedya efsanesi

""şunu bilin ki prensim, kabaran okyanusların atlantis'i ve onun görkemli kentlerini yutmasından sonra dünyada o güne değin görülmemiş bir çağ başlamıştı. aryas'ın oğullarının doğduğu bu çağda, dünya üzerindeki imparatorluklar ve uygarlıklar, gökteki yıldızların mavi parıltıları kadar dağınık fakat belirgindi. işte bu sıralarda kimmeryalı conan geldi. çelik bilekli elinden kılıcını hiç bırakmayan bu karasaçlı, şahin gözlü yiğit tüm imparatorlukları sandallı ayağının altında çiğnemek istiyordu..""

Conan'ı farklı kılan ; diğer çizgiroman karakterleri gibi iyilik timsali olmamasıydı. O bir anti kahramandı. Affedersin o karı kılıklı Tommiks veya baltalı ilahmı nedir Zagor gibi ; uçurumun kenarındaki düşmek üzere olan düşmanına iyilik edip elini uzatmazdı. bilakis uçuruma atmadan önce kafasını kesip öldüğüne emin olurdu. Büyüden nefret ederdi ve çok korkardı ama bu korkusu yinede büyücülerin kafasını kesmesini engellemezdi. İbne gibi her macerada yanında erkekler olmazdı. Neydi o öyle, Tommiks'in yanındaki Konyakçılar, Zagorun yanında Çiko'lar. Bence eşcinselliği özendirip genç dimağları zehirlediler o çizgiromanlarla. Bir kahraman yalnız olmalı , hadi solo takıldı diyelim ama bir yardımcı erkekle asla ama asla olmamalı.
Açık ve net adamdır Conan. Sinirlendimi öldürür. Beğendimi çalar. İstedimi yatar :-))
Bu plaza dünyasında ütopik geliyor insana. Ama insanın, uygarlık denen maskeden uzak , toplumsal ve kültürel normlarla bastırılmamış bilinçaltını temsil ediyor.
Bırakın plaza dünyasını bu Ally mc Beal, Sex and the city, Desperate House Wifes dizileri çağında bu sözü tüm dünyaya bedel "hanci bana sarap ve et getir, kadin sen de gel buraya" Conan'ın kadına bakış açısı eminim feministleri oldukça kızdırmıştır. Haklıdırda. feminizm'in özetini yaklaşık 10.000 yıl önce Hiborya çağında yapmıştır kendisi.
"işe yaramaz kadınları şeytan alsın. okşarlar, mıncıklarlar, ayı gümüş tabakta sunma sözü verirler. savaşmaya gelince sızlanıp en yakın karanlık köşeye sığınırlar. yolunu kesip biçerek açmayı ya da ölmeyi sana bırakırlar."
Ama abimin hakkını yememek lazım , hiç bir kadınla rızası olmadan yatmadı zorlamadı ve
zor durumdaki her kadına yardım etti. Maceradan maceraya koştu. Asla kahraman olma kaygısı taşımadı, doğuştan süper güçleri yoktu. Tanrısı Crom'du , inanış olarak deist'ti bence. Crom'a inanır ama tanrısının dünyevi işlere karışarak ona yardım edeceğine inanmazdı. Yada dünyasal kurallar koyacağına. Yalnızca kılıçla düşmanlarına dalarken o meşhur sözünü söylerdi
"Crom, ölüleri say" Tanrısıyla ilişkisi benim statcounter'la ilişkim gibiydi. (web istatistik hizmeti, espiri yapmak istedim)

Çizimlerdede en çok Ernie chain'in çizimlerini beğenirdim.Mantık basitti, düşmanlarına tüm öfkesiyle saldırır ölmeden mümkün olan çok sayıda adamı kendisiyle birlikte götürmek isterdi, yada tabanları yağlar kaçardı. Gereksiz kahramanlık gururu yoktu. Ama kendine özgü bir ahlak anlayışı vardı. dostlarını kesinlikle satmazdı ve ne olursa olsun intikamını alırdı. Canının istediği yere gider, kafasını bozanı tereddütsüz öldürürdü. Halkın faydasını veya ezilenleri düşünmez (zor durumdaki kadınlar hariç, tabi onlarda metaydı) halkı sevmeyi bırakın halktan nefret ederdi. İşte conan o iki yüzlü, kompleksli, iç huzuru olmayan kahramanlardan değildi. O bir basitliğin yalınlığın kahramanıydı.

Günümüzde Lord of the rings'le yetişen o cahil cühela gençlik hiborya çağını o tanrıları büyücüleri öğrense vazgeçemez. Bir başka yazıda hiborya çağından ve Conan'ın yaratıcısı Robert E. Howard kapsamlıca bahsederiz.Son olarak Conan'dan unutulmaz sözler. bunlarla kahramınımızın düz ve yalın mantığını daha iyi kavrarsınız. Conan okuyun çocuklarınıza okutun.


"Crom'un erkekliği"

"mitra adına!"
"Zamora'da yattığım bar karıları bundan iyi kılıç kullanırdı"
"Topunuzdan daha fazla yaşam gücü olan mumyalar gördüm ben"
"crom ve mitra adina"
"Neyse ki o yilanin zehri ancak bir fahişenin aşki kadar gercekmiş."
"Bu sorunun yanitini bilseydim, adim conan degil, crom olurdu"
"Eglencemi bozabilirsiniz, ama ickimi asla dokemezsiniz.."
"önemli olan kuvvetli vurmak değil kuvvetli vuruşa karşı koymaktır"
"Ben canimin istedigiyle sevisirim kadin"
"crom bizi umursamaz"
"lanetliyse hazinelidir."

0 comments:

Yorum Gönder