Sayfalar

Recent Posts

2007/08/27

OGAME galaksiler arası imparatorluk mücadelesiNe yüksek çözünürlükte grafikler , ne surround ses sistemi nede oynamak için iyi konfügrasyonda bir bilgisayar. Yalnızca internet bağlantısı ve internet gezgini gerekiyor. Evden ,işten , cep bilgisayarından ve cep telefonundan oynayabiliyorsunuz.

İlk başta düşük tempoda başlıyor ve sinsi bir şekilde sağlam bir bağımlılık yaratıyor.Bilgisayarla tanıştığım günden beri hiç bir oyun bu kadar sarmamıştı beni. Zor alınan bırakma kararından sonra bugün ogamesiz ilk günüm. İnsanda cidden bir boşluk yaratıyor. Oynadığınız süreç boyunca hayatınızı yönlendiriyor. İşinizi , randevularınızı filo inişlerinize göre ayarlıyorsunuz.Aslında çok basit bir oyun, maden biriktir, bina ve filo yap, yağmala , filonu kaçır, yağma ve maden geliriyle ; bina ve filo yap ve yağmala. Sonsuz bir kısırdöngü. Ama oynadıkça işler değişiyor. Bir kere korkunç bir ego tatmini. dostluklar kuruluyor, ittifaka girilmeler.Ticaret, Casusluk, yalan, dostluk için filo feda etmek. Aslında hayatın küçük bir simülasyonu. Yaşıma başıma bakmadan (hoş oynayanların büyük bir kısmı benden faklı değildi.) General Marduk nickiyle Fight Club ittifakını kurarak başladık oyuna. Sonrasında sabahlamalar, filo takipleri vsvsvsvs.

İşte forumdaki veda yazısından bir paragraf

" Burada egolarımızı tatmin ediyoruz ve bilinçaltımızı boşaltıyoruz. Ogamenin sosyolojik olarak incelenmesi lazım. Ogame, bir sürü küçük diktatör ve lider kıvamında insan yetiştirdi. Mesela evrenin ilk senesinde ittifaklar diktatörlükle tek bir kişinin liderliğiyle yönetiliyordu. Evren gelişip olgunlaşınca ve insanlar oyunu öğrenip bilinçlendikçe ittifaklarda demokrasiye geçti. Özel hayatında, askeri savcı, hakim, binbaşı , yönetici, şirket sahibi vsvs insanların gayet efendi ve makul oynadığına tanık oldum. Ve bunun tam tersi özel hayatında pek bir başarıya sahip olmayan ama agresif bastırılmış liderlik güdüsünü burada tatmin eden insanlar. Ve bunlar gayet başarılı oyunculardı. Bunları eleştirmek için yazmıyorum . Sonuçta Adolf Hitler ; Viyana güzel sanatlar akademisine kabul edilseydi führer yerine ressam olucaktı. Keşke o zamanlar ogame olsaydı."


Kişisel fikrim bu oyuna hiç bulaşmayın. Vaktinizi daha faydalı işler için harcayın.

0 comments:

Yorum Gönder